Historia Pałacu Parnowo


Historia Pałacu Parnowo

 

Majątek rycerski Parnowo od XIV wieku znajdował się w posiadaniu rodziny von Heydebreck. W ciągu kilku stuleci majątek został podzielony, bez wątpienia według będącego w zwyczaju sposobu, na kilku dziedziców. Do XVIII wieku zachowało się pięć części. Dopiero w 1804 r. majątek został ponownie połączony i trafił do rodziny podporucznika Christiana von Heydebreck.

 

 

Pałac zbudowano dla jego rodziny w pierwszej połowie XIX wieku. Dwór jest trzykondygnacyjny, posiada czterokondygnacyjną wieżę z tarasem widokowym. Elewacja pierwotnie dekorowana była wykonanym w tynku boniowaniem oraz malowana na biało. W tym czasie powstał również park krajobrazowy o powierzchni 8 ha. Ostatnim niemieckim właścicielem był Albrecht von Kameke. Obecni właściciele majątku przywrócili świetność Pałacu Parkowego i parku.

 

 

Pałac Parnowo teraz

 

Zespół pałacowo-parkowy w Parnowie położony jest w Gminie Biesiekierz, 8 km na południowy-zachód od Koszalina i 10 km od morza. Pałac usytuowany jest bezpośrednio nad brzegiem jeziora Parnowskiego, w urokliwej i malowniczej okolicy, otoczony XIX-wiecznym zabytkowym parkiem krajobrazowym. Obok pałacu znajduje się zabytkowy spichlerz z wieżyczką z końca XIX wieku.

 

 

Niedaleko posidłości znajduje się zabytkowy kościół pw. Najświętszej Rodziny pochodzący z XV wieku. Wzniesiony został w stylu gotyckim przy użyciu cegły i kamieni polnych. Posiada jedną nawę z prezbiterium zamkniętym trójbocznie. Od strony zachodniej znajduje się wieża o charakterze obronnym. Jego zabytkowy wystrój stanowią barokowa ambona, empora organowa, dwa mosiężne żyrandole z XVIII wieku oraz gotycki dzwon z XV wieku z minuskułową inskrypcją po łacinie, utworzoną w szkole pisarskiej założonej przez Karola Wielkiego.

 

Wszystko co jest, posiada bowiem duszę, czy to kamień, czy roślina, czy zwierzę, czy nawet myśl. To, co znajduje się na ziemi i pod jej powierzchnią, ani przez chwilę nie przestaje się przeistaczać, bo ziemia jest również bytem żywym i posiada własną duszę. My stanowimy część tej duszy i rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, że ona działa zawsze na naszą korzyść.

Paulo Coelho